Η Team Refuse νίκησε με 3-1 την Action Per Minute και δίνει “ραντεβού” με τον Ιωνικό στον τελικό του GL2D Spring Split 2023. H RFS ήταν εξαιρετική σε ακόμα ένα best of 5 και στις 24 Μαρτίου (19:00) θα παλέψει με τον Ionikos Nikaias Esports για τον τίτλο της πρωταθλήτριας του Greek Legends Second Division.

Η σειρά άρχισε με τους καλύτερους “οιωνούς” για τους θεατές, καθώς στο πρώτο δεκάλεπτο είχαμε παρακολουθήσει ήδη 12 kills. Μπορεί το early game να ήταν αμφίρροπο όμως όπως αποδείχτηκε η RFS απλά περίμενε την ευκαιρία της. Ένα εξαιρετικό fight στο 20′ αποδείχτηκε αρκετό για να ανοίξει το δρόμο για το 1-0. Στο game 2 είδαμε τη Refuse να χτίζει από νωρίς ένα σημαντικό προβάδισμα ωστόσο το έργο της ήταν πολύ πιο δύσκολο από οτι στο εναρκτήριο παιχνίδι.

Παρόλο που ο Eneino ξανάβαλε – στο 24′ – την ομάδα του στη διεκδίκηση της νίκης, η RFS έμεινε ψύχραιμη, έμεινε μπροστά και στο 32ο λεπτό έφτασε σε match point. H Action Per Minute δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με τους Sadoq & Eneino να πραγματοποιούν εξαιρετικές εμφανίσεις πήρε μια εμφατική νίκη στο game 3 και μείωσε τη σειρά σε 2-1. Η ήττα αυτή μάλλον πείσμωσε τους παίκτες της Refuse που μπήκαν αγριεμένοι στην 4η αναμέτρηση.

Οι “πράσινοι” είχαν τον απόλυτο έλεγχο στο Summoner’s Rift και μετά από 26 λεπτά που έκαναν ό,τι ήθελαν, αποφάσισαν να σημάνουν το τέλος του β’ ημιτελικού.