Όσα ζήσαμε την περασμένη Κυριακή στο μεγάλο φινάλε του GLL Spring Split 2022 powered by What’s Up θα μας μείνουν αξέχαστα. Ο κόσμος όχι απλά επέστρεψε αλλά δημιούργησε και μια μαγική ατμόσφαιρα την οποία απόλαυσαν οι παίκτες αλλά και όσοι έδωσαν το “παρών” στις εξέδρες του Γιώργος Κασιμάτης. Το τελικό αποτέλεσμα όμως ήταν τέτοιο που είδαμε μεγάλες παραδόσεις να συνεχίζονται και κάποιες “κατάρες” να σπάνε επιτέλους. Τα σημερινά Fun Facts θα είναι κάπως διαφορετικά.

• Η Team Phantasma έγινε η 4η ομάδα που κατακτά το τρόπαιο του Greek Legends League.
  • Είναι η μοναδική ομάδα που χρειάστηκε 3 τελικούς για να πάρει τίτλο. Ανόρθωση και WLG τα κατάφεραν με την 1η ενώ η GRE με τη 2η.
  • Η WLGaming έχασε για πρώτη φορά σε τελικό (είχε 4/4)!
  • Αυτός ήταν ο 4ος συνεχόμενος τελικός για τον JaxPlank που μετρά 1 νίκη και 3 ήττες. Μέσα σε 12 μήνες έχει φτάσει ως τον τελικό με Gamespace, Anorthosis Esports και WLGaming.
  • Ο Bako κατέκτησε επιτέλους το πρωτάθλημα του GLL στην 8η του απόπειρα. Πριν τις 20/3 είχε 5 χαμένους τελικούς, μια 3η θέση και έναν πρόωρο αποκλεισμό.
  • Πρώτος τίτλος και για τους Sanity, Vaynedeta, Nikolex και Peppe.
  • H TP έγινε η μοναδική ομάδα που αγωνίζεται με 5 Έλληνες σε μεγάλο τελικό καθώς και η μόνη που κατακτά το τρόπαιο με αμιγώς ελληνικό ρόστερ.
  • Για 9η συνεχόμενη φορά η ομάδα που τερμάτισε 1η στη Regular Season δεν κατέκτησε το τρόπαιο του πρωταθλητή.
  • Πρώτος τελικός GLL Spring Split με παρουσία κόσμου και πρώτο GLL LAN event για τη δεκαετία που διανύουμε.
  • Συνεχίστηκε η παράδοση που θέλει τους LAN Finals να λήγουν 3-2. Οι έξι που έγιναν online ολοκληρώθηκαν είτε με 3-0 είτε με 3-1.
  • Ο συντάκτης του άρθρου είναι ο μοναδικός που προσπάθησε να πάρει συνέντευξη από το τρόπαιο του μεγάλου τελικού. Δείτε και μόνοι σας.
  • Οι λευκές κάλτσες του host, Στέλιου Μανουσάκη έκλεψαν την παράσταση.
  • Οι στυλιστικές επιλογές του Icebreaker δεν ήταν τυχαίες, καθώς μετά τον τελικό τραγούδησε σε γνωστό νυχτερινό κέντρο διασκέδασης.
  • Φήμες λένε πως η καρέκλα του Lindgarde τρέμει ακόμα.