Προκρίσεις για τα φαβορί είχε το μενού της δεύτερης ημέρας του 3ου γύρου του GLL Pro-Am 2022 powered by What’s Up. H WLGaming παρουσιάστηκε σε εξαιρετική κατάσταση και επικράτησε με 2-0 της Gamespace MCE. Στο δεύτερο παιχνίδι της ημέρας η Team Refuse έβαλε “δύσκολα” στην Team Phantasma όμως τα “φαντάσματα” έπαιξαν καλύτερα και πήραν δίκαια την πρόκριση στην επόμενη φάση.

WLGaming vs. Gamespace MCE 2-0

Εντυπωσιακή ήταν η WLGaming στο πρώτο της παιχνίδι μετά το Summer Split. Οι “κόκκινοι” που έχουν πλέον δύο νέα πρόσωπα (J0J0C & Pui) στο αρχικό σχήμα επικράτησαν εύκολα με 2-0 της Gamespace MCE. To gold lead άγγιζε τις 7 χιλιάδες πριν καν συμπληρώσουμε 20 λεπτά στο game 1, ενώ στο 26′ είχε εκτοξευτεί στα 12k. H WLG πήρε το δεύτερο της Baron Buff στο 29′ και δευτερόλεπτα αργότερα έκανε το 1-0 στη σειρά. Το game 2 ήταν… “ροντέο” με 52 kills σε 28 λεπτά και τους J0J0C & Bruness να “οργιάζουν” (είχαν από 9 kills έκαστος). Το 2-0 ήρθε μετά από ανεπίσημο quadra kill του mid laner της WLG ο οποίος στην πρώτη του εμφάνιση με τα “κόκκινα” αναδείχτηκε What’s Up MVP.

What’s Up MVP: J0J0C

Team Phantasma vs. Team Refuse 2-0

Το “εισιτήριο” για τα ημιτελικά πήρε και η Team Phantasma. Η δευτεραθλήτρια του Summer Split κατάφερε να χτίσει ένα μικρό προβάδισμα στα πρώτα λεπτά του game 1, ωστόσο έναν κακό fight στο 21′ (Ace για την RFS) ήταν αρκετό για να ανατραπεί η κατάσταση. H TP δεν έχασε την ψυχραιμία της και τρία λεπτά αργότερα ήταν ξανά στη θέση του “οδηγού”. Με το Baron Buff του 28′ η TP άνοιξε την αντίπαλη βάση και ένα Ace αργότερα (με triple kill του Bako) έκανε το 1-0. Το δεύτερο παιχνίδι ήταν θρίλερ για γερά νεύρα. Το προβάδισμα άλλαξε αρκετές φορές χέρια και όλα έδειχναν πως η αναμέτρηση θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Στο 41ο λεπτό τα “φαντάσματα” έπαιξαν ένα πολύ καλό team fight, το οποίο αποδείχτηκε αρκετό για να λυγίσουν την μαχητική Team Refuse.

What’s Up MVP: Vaynedeta